Sākums tournet@tournet.lv
Otrdiena, 7. decembris Antonija, Anta, Dzirkstīte
 Ceļojumu mērķi
 Novadi / Pilsētas
 Apskatāmās vietas
 Piedāvājumi
 Konsultācijas
 Transports
 Naktsmītnes
 Projektu atbalsta

attēli | bibliogrāfija | kartes | teikas un apraksti

AIZPUTE (HASENPOTH)

          Aizpute, viena no vecākajām Latvijas pilsētām, atrodas Tebras upes krastos, 50 km uz ziemeļaustrumiem no Liepājas. 13. gs. šajā vietā, kur sauszemes tranzītceļš uz Prūsiju krustojās ar Tebras ūdensceļu, bija kuršu pils. 13.-14. gs. tās tuvumā, katra savā Tebras krastā tika uzcelta Livonijas ordeņa mūra pils un Kursas doma baznīca ar domkapitula ēku. Kā domkapitula mītne Aizpute pirmoreiz gan pieminēta tikai kādā 1378. gada privilēģiju rakstā, ar kuru tai piešķirtas pilsētas tiesības. 17. gs. Aizpute bija prāvs tirdzniecības centrs ar ērtu ostu pie Tebras ietekas Sakas upē. 1795. gadā pilsēta kļuva par apriņķa administratīvo centru. Pieaugot Liepājas ostas lomai, Aizpute pamazām sāka panīkt un savu agrāko nozīmi novada dzīvē vairs neatguva.
           Aizputes ievērojamāko vietu apskati vēlams iesākt ar ordeņa pili (rakstītos avotos tā pirmoreiz pieminēta 1341. gadā) - kādreizējo Kuldīgas komturejas Aizputes pilsnovada administratīvo un saimniecisko centru. Savā laikā pils veica arī ordeņa un bīskapa valstis atdaloša robežnocietinājuma, pasta stacijas un viesnīcas (t. s. Wegekastell) funkcijas. Pils veidota kā neliela izmēra (43 x 39 m) kastella ar vienu korpusu austrumu pusē. Ar savu meistarīgo izpildījumu uzmanību piesaista gravējums uz pagalma fasādes apmetuma (16. un 17. gs. mija) - mākslas darbs, kuram analoga nav visā reģionā.
          Aizputes luterāņu baznīcas pirmssākumi iesniedzas vēl domkapitula laikos, taču 18. gadsimtā un 19. gs. 80. gados veiktajās pārbūvēs tā, iegūdama gluži citus absolūtos izmērus, izmainījusies līdz nepazīšanai. Tomēr monumentālās celtnes dienvidu fasādē, kā arī torņa un tam piegulošās travejas mūros samanāmas iebūvētās Kursas domkapitula rezidencbaznīcas pēdas. Dievnama iekštelpas apskatot, īpašu uzmanību ieteicams pievērst bīskapa Heinriha Bazedova kapakmenim (1523) un Johana Lēberehta Eginka gleznai "Kristus Ģetzemanes dārzā" (1833).
          Aizputes vēsturiskajā centrā aplūkojama virkne 18. gs. dzīvojamo ēku rokoko un klasicisma stilā.

 Aktualitātes
 Laika prognoze
 Ceļojumu iespaidi
 Informācija
 Rekomendācijas
 Mācību materiāli


uz augšu

Jūsu informācijas drošība | Autortiesības | Reklāmas ievietošana | Sadarbības iespējas
© SIA Pilsoņu Forums © Dizains: Agris Dzilna