Sākums tournet@tournet.lv
Otrdiena, 7. decembris Antonija, Anta, Dzirkstīte
 Ceļojumu mērķi
 Novadi / Pilsētas
 Apskatāmās vietas
 Piedāvājumi
 Konsultācijas
 Transports
 Naktsmītnes
 Projektu atbalsta

attēli | bibliogrāfija | kartes | teikas un apraksti

APRIĶI (APPRICKEN)

          Apriķos (neliela apdzīvota vieta 62 km no Liepājas un 12 km no Aizputes) atrodas 17. gs. luterāņu baznīca, kura pamatoti tiek uzskatīta par Kurzemes sakrālās mākslas pērli. Savu krāšņo interjeru zili baltos un zeltītos toņos tā ieguvusi 18. gs. vidū. Nelielo celtni veido vienjoma draudzes telpa, koris ar poligonālu apsīdu un tornis, virs kura paceļas augsta piramidāla smaile. Interjera vispārējā kompozīcijā valda izsmalcināts rokoko gars, turpretī atsevišķiem iekārtas skulpturālajiem un ornamentālajiem veidojumiem piemīt izteiktas baroka stilistiskās pazīmes. Šķietamā pretruna izskaidrojama vienkārši: 18. gs. vidū, veidojot kokā grieztos altāra, kanceles un kungu ložas rotājumus, tajos iestrādātas jau agrāk, ap 1710. gadu izgatavotas barokālas detaļas.
          Izcils monumentālās glezniecības piemineklis ir baznīcas griestu gleznojumi. Virs altāra, radot bezgalīga izplatījuma iespaidu, attēlotas debesis ar gloriju un eņģelīšiem, vidusjoma griestus klāj alegoriski tēlojumi, bet virs ērģeļu luktām redzams vesels eņģeļu orķestris, kas "muzicē" ar īstu rokoko grāciju un artistisku atraisītību. Domājams, ka gleznojumu autors ir vācu mākslinieks Kristians Bernhards Rode, kurš Apriķos strādājis no 1744. līdz 1748. gadam.
          Pēc baznīcas apskates ieteicams iegriezties arī tuvējā Apriķu muižā. Tebras labajā krastā novietotā dzīvojamā ēka celta 1745. gadā, kad šeit saimniekoja Kristofs Frīdrihs fon Ostenzakens. Samērā vienkāršo vienstāva celtnes fasādi rotā grezns frontona cilnis ar militārās atribūtikas ieskautiem fon Ostenzakenu un fon Korfu dzimtu (pie pēdējās piederēja Kristofa Frīdriha fon Ostenzakena pirmā sieva) ģerboņiem centrā. Ēkas iekštelpās redzami bagātīgās 18. gs. apdares fragmenti: rokoko krāsnis ar apgleznotiem podiņiem, intarsētas durvju vērtnes un parketa grīdas.

 Aktualitātes
 Laika prognoze
 Ceļojumu iespaidi
 Informācija
 Rekomendācijas
 Mācību materiāli


uz augšu

Jūsu informācijas drošība | Autortiesības | Reklāmas ievietošana | Sadarbības iespējas
© SIA Pilsoņu Forums © Dizains: Agris Dzilna