Sākums tournet@tournet.lv
Svētdiena, 22. maijs Emīlija
 Ceļojumu mērķi
 Novadi / Pilsētas
 Apskatāmās vietas
 Piedāvājumi
 Konsultācijas
 Transports
 Naktsmītnes
 Projektu atbalsta

attēli | bibliogrāfija | kartes | teikas un apraksti

DURBE

          Durbes pilsēta atrodas 25 km uz austrumiem no Liepājas Durbes ezera krastā. Ar Durbes vārdu saistās spožākā lappuse Baltijas tautu cīņā par savu neatkarību 13. gs. 1260. gada 13. jūlijā šeit notika kauja starp Livonijas un Vācu ordeņa apvienotajiem spēkiem un žemaišiem, kuru pusē pārgāja ordeņa karaspēkā iesauktie kurši. Šajā kaujā ordenis tika pilnīgi sakauts - krita Livonijas ordeņa mestrs Hornhūzens, Prūsijas un Livonijas maršali, vairāk nekā 150 bruņinieku un daudz kristīto karavīru.
          14. gs., kad intensīvi tika ekspluatēts Livonijas - Prūsijas kara ceļš, šajā žemaišu apdraudētajā vietā uzcēla Durbes ordeņa pili, kuru izmantoja arī kā pasta staciju un ceļinieku apmešanās vietu. Pilsdrupas rāda, ka pils apkārtmūris ietvēris ap 60 x 63 m plašu pagalmu, bet dzīvojamais korpuss bijis novietots pie apkārtmūra ziemeļu sienas. Durbes miests izveidojies, pils tuvumā apmetoties uz dzīvi amatniekiem un tirgotājiem. Kurzemes hercogistes periodā pilī dzīvoja Durbes pilskungs, kura pienākums bija rūpēties par pils aizsardzību un pārstāvēt hercoga intereses šajā pilsnovadā.
           Ar hercoga Jēkaba palīdzību tika uzcelta 1651. gadā iesvētītā Durbes luterāņu baznīca. Tās kopējā kompozīcija ir uzskatāms piemērs 17. gs. luterāņu sakrālās arhitektūras tendencei sapludināt draudzes un altāra telpas vienotā koptelpā. Kontrforsi pie celtnes ārsienām norāda uz gotiskās tradīcijas noturību Ziemeļeiropas arhitektūrā. Spriežot pēc baznīcas interjera apdarē iekļauto kokskulptūru stilistiskajām pazīmēm, tās tapušas 18. gs. pirmajā ceturksnī un hipotētiski saistāmas ar Liepājas koktēlnieka Joahima Kreicfelda (?-1721) vārdu. Interjera iekārtas pamatelementi - altāris un kancele - gadu gaitā stipri pārveidoti. Izcils lietišķās mākslas piemineklis ir manierisma lustra (1609), kas rotā baznīcas draudzes telpu.
          Durbē mācījies un strādājis ievērojamais latviešu valodnieks un publicists Atis Kronvalds (1837-1875). Tā ir arī izcilā diplomāta, pirmā Latvijas Republikas ārlietu ministra Zigfrīda Meierovica (1887-1925) dzimtā vieta.

 Aktualitātes
 Laika prognoze
 Ceļojumu iespaidi
 Informācija
 Rekomendācijas
 Mācību materiāli


uz augšu

Jūsu informācijas drošība | Autortiesības | Reklāmas ievietošana | Sadarbības iespējas
© SIA Pilsoņu Forums © Dizains: Agris Dzilna