Sākums tournet@tournet.lv
Svētdiena, 22. maijs Emīlija
 Ceļojumu mērķi
 Novadi / Pilsētas
 Apskatāmās vietas
 Piedāvājumi
 Konsultācijas
 Transports
 Naktsmītnes
 Projektu atbalsta

attēli | bibliogrāfija | kartes | teikas un apraksts

KAZDANGA (KATZDANGEN)

          Kazdanga, apdzīvota vieta 58 km no Liepājas un 9 km no Aizputes, plaši pazīstama ar savu krāšņo, gleznaino parku. tas ir lielākais (173 ha) un vērtīgākais (127 eksotu sugas) dendroloģiskais parks Latvijā.
          Ievērības cienīgs ir arī Kazdangas muižas ēku ansamblis, it īpaši tā galvenā daļa - pils (1800). Pasūtītājs barons Karls Gustavs fon Manteifels būvdarbu uzraudzību bija uzticējis arhitektam Johanam Georgam Berlicam (1753-1837). Pils būvkompozīcija un atsevišķas arhitektoniskās formas stipri līdzinās palladiānisma popularizētāja Krievijā itāļu arhitekta Džakomo Kvarengi (1744-1817) stilistiskajam rokrakstam. Monumentālā trīsstāvu celtne veidota pēc Palladio arhitektūrai raksturīgā plānojuma: tā sastāv no zemesstāva, pirmā jeb reprezentācijas stāva un atikstāva. Ēkas fasādē iekomponēti t.s. Palladio motīvi. Pils fasāde orientēta uz parka galveno aleju. Parka lapenes pusē tās centrā atrodas apaļā kupola zāle, kas vertikālajā plānojumā aizņem visu reprezentācijas un atika stāvu. Pils kopkompozīcijā iekļaujas uz garenass novietotais t.s. kavalieru namiņš vienā un saimniecības ēka otrā pusē.
          1905. gadā grandiozā celtne diemžēl stipri izdega. Pils atjaunošanai barons Karls Vilhelms fon Manteifels noslēdza līgumu ar Zālekas firmu Tīringā. Restaurācijas projekta autors Pauls Šulce-Naumburgs (1869-1949) darbus uzsāka ar lielu pietāti pret sava priekšgājēja veikumu, taču pils atjaunošanu pārtrauca Pirmais pasaules karš. Tā tika pabeigta tikai 30. gados, restaurācijas projektu piemērojot ēkas jaunajai funkcijai - Valsts Kazdangas lauksaimniecības vidusskolas vajadzībām.
          Pils priekšā kazdangieši uzstādījuši pieminekli savam novadniekam - literātam Māteru Jurim (1845-1885). To veidojis pazīstamais tēlnieks Teodors Zaļkalns(1876-1972).
           Kazdanga ir slavena arī ar savu brūno ķiršu šķirni un senām zivju audzēšanas tradīcijām. 1880. gadā te pirmo reizi Latvijā aizsākta zivju audzēšana dīķos. 
          Vides sakopšanas darbs, kas aizsākās Manteifeļu dzimtas laikā, Kazdangā turpinās arī mūsdienās. Tā bijušais muižas stallis, kas 1957.-1959. gados pārbūvēts par kultūras namu, pēc rekonstrukcijas 2006. gadā ieguvis plašāku pielietojumu. Tas izveidots  par kultūras, tūrisma informācijas un izglītības centru, kurā šobrīd rit daudzpusīga sabiedriskā dzīve.
          Ne mazāk iespaidīgs ir piena pārstrādes uzņēmuma SIA ELPA ražoto piena produktu klāsts, par kuru tā valdes priekšsēdētājs Gundars Sisenis saka: „Mēs īstenojam ideju par maksimāli dabīga produkta ražošanu, un mūsu klienti par to ir pateicīgi”.
          Taču bagātais kultūrvēsturiskais mantojums pašā Kazdangā un tuvējā apkārtnē [ ValtaiķiSkrundaRudbāržiLēnas -  VecpilsAizputeCīrava -  ApriķiAlsungaĒdoleKuldīgaPelči ] vēl tikai gaida pilnvērtīgu izmantošanu tūrisma izglītības jomā. Kazdangai ir visas iespējas kļūt par starptautiska mēroga kultūrtūrisma pētniecības un izglītības centru Kurzemē.

 

 Aktualitātes
 Laika prognoze
 Ceļojumu iespaidi
 Informācija
 Rekomendācijas
 Mācību materiāli


uz augšu

Jūsu informācijas drošība | Autortiesības | Reklāmas ievietošana | Sadarbības iespējas
© SIA Pilsoņu Forums © Dizains: Agris Dzilna