Sākums tournet@tournet.lv
Otrdiena, 7. decembris Antonija, Anta, Dzirkstīte
 Ceļojumu mērķi
 Novadi / Pilsētas
 Apskatāmās vietas
 Piedāvājumi
 Konsultācijas
 Transports
 Naktsmītnes
 Projektu atbalsta

attēli | bibliogrāfija | kartes | teikas un apraksti

PREIĻI (PRELY)

          Preiļi atrodas pie Latgales centrālās augstienes rietumu robežas (206 km no Rīgas un 63 km no Daugavpils). Pilsēta izvietota Preiļupes krastos, piecu satiksmes ceļu satekā.
Vēsture. Rakstītos avotos Preiļi pirmo reizi minēti 1382. gadā, taču vairāki pilskalni pilsētas tuvākajā apkaimē liecina, ka šī teritorija bijusi apdzīvota daudz agrāk. Par Preiļu sākotnējo atrašanās vietu tiek uzskatīts senākais no šiem pilskalniem apm. 2,5 km attālumā no tagadējās pilsētas, Preiļupes kreisajā krastā.
          Preiļu uzplaukumu veicināja novada izlēņošana (15. gs.) darbīgajai fon der Borhu dzimtai, kura te saimniekoja līdz 19. gs. vidum. 17. - 18. gs. misijas darbu Preiļu novadā veica dominikāņu ordeņa mūku, kā arī jezuīti no Daugavpils. 1852. gadā Preiļiem piešķīra miesta statusu. Ap šo laiku tie jau bija izveidojušies par novada galveno tirdzniecības centru. Piemēram, 1865. gadā Preiļos noturēja astoņus gadatirgus, kuros tika pārdoti galvenokārt dzelzs izstrādājumi, lauksaimniecības ražojumi un manufaktūras preces. 19. gs. 60. gados Preiļus ieguva Anglijas pavalstnieks, tirgotājs Johans Freidrekss (Frederekss?). Savukārt 1873. gadā par Preiļu muižas un līdz ar to arī miesta fiktīvu īpašnieku kļuva barons Johans fon Ungerns - Šternbergs, jo faktiskajam - poļu tautības muižniekam Janam Molam - pēc t.s. poļu dumpja 1863. gadā vairs nebija oficiālu tiesību iegādāties nekustamus īpašumus Latgalē. Par spīti biežajai saimnieku maiņai miesta attīstība tomēr turpinājās, un 1928. gadā Preiļiem piešķīra pilsētas tiesības.
             Apskates vietas. Preiļu lepnums ir muižas ēku komplekss ar lielisko ainavu parku, kas atrodas netālu no pilsētas centra. Ap 19. gs. vidu celtā muižas dzīvojamā ēka (pils) ir iespaidīgākā historicisma stila celtne visā Latgalē. Parks, kura aizsākumi ir senāki, savā pašreizējā izskatā izveidojies līdztekus pils celtniecībai. Pastaiga pa tā līčloču alejām (parka kopējā platība ir 43 ha, no kuriem gandrīz trešo daļu aizņem dīķi un kanāli) vēl šodien ļauj izbaudīt fon der Borhu radītā ainavu parka romantisko pievilcību.
              Nelielā uzkalniņā pie pils vārtiem paceļas grāfu Borhu dzimtas kapella (1817). Tā ir rotonda, kuras būvķermenī viegli nolasās ampīra arhitektūras pazīmes - uzsvērts vienkāršu ģeometrisku formu (apļa, cilindra, puslodes) pielietojums. Šajā celtnē noturēti dievkalpojumi muižas ļaudīm, bet savukārt zem kapellas iekārtotas grāfa ģimenes kapenes.
          Ejot pa aleju, kas ved no pils centra virzienā, nonākam pie Preiļu katoļu draudzes baznīcas (1878 - 1886). Šī monumentālā trīsjomu bazilika celta no vietējā būvmateriāla - pelēkā laukakmeņa, kura pievilcīgo faktūru labi izceļ sarkanbrūnais ķieģeļu ierāmējums.

 Aktualitātes
 Laika prognoze
 Ceļojumu iespaidi
 Informācija
 Rekomendācijas
 Mācību materiāli


uz augšu

Jūsu informācijas drošība | Autortiesības | Reklāmas ievietošana | Sadarbības iespējas
© SIA Pilsoņu Forums © Dizains: Agris Dzilna