Sākums tournet@tournet.lv
Svētdiena, 22. maijs Emīlija
 Ceļojumu mērķi
 Novadi / Pilsētas
 Apskatāmās vietas
 Piedāvājumi
 Konsultācijas
 Transports
 Naktsmītnes
 Projektu atbalsta

attēli | bibliogrāfija | kartes | teikas un apraksti

AGLONA (AGLOHN)

          Aglona ir neliela, rūpīgi kopta apdzīvota vieta 27 km uz dienvidrietumiem no Preiļiem. Aglonas sētas un bagātie augļu dārzi skaisti izkārtojušies starp diviem - Cirīšu un Egles ezeriem. Tās vārdu tālu pasaulē aiznesusi Aglonas bazilika, iecienītākā katoļu svētceļojumu vieta Latvijas teritorijā.
          Par Latgales katolicisma centru Aglona sāka veidoties kopš 1700. gada, kad vietējo poļu muižnieku Šostovicku ģimene Evas Šostovickas īpašumu Aglonā (17 sādžas ar 90 mājām) nodeva dominikāņu ordeņa pārziņā - tā sakot "Dievam par godu un latviešiem par svētību". Dominikāņu mūki te vispirms uzcēla koka klosteri un baznīcu, bet 1768. gadā stājās pie mūra dievnama būvdarbiem. Tā Aglona ieguva savu vareno divtorņu baziliku (celtni iesvētīja 1800. gadā), kura līdz pat šai dienai ik gadu 15. augustā pulcina tūkstošiem svētceļnieku no visas Austrumeiropas. Aglonā viņi ierodas, lai piedalītos Sv. Jaunavas Marijas uzņemšanai debesīs veltītajos grandiozajos dievkalpojumos un svinīgajās procesijās, kā arī redzētu t.s. "Aglonas Dievmāti" - baznīcas altārgleznu, kurai tiek piedēvētas brīnumdarītājas spējas.
          Arhitektoniski izteiksmīgā bazilika, kas lieliski iekļaujas gleznieciskajā apkārtnes ainavā, visplašāko popularitāti izpelnījusies ne vien svētceļnieku, bet arī mākslas cienītāju un tūristu vidū. Estētus Aglonas baznīca piesaista galvenokārt ar sava greznā interjera (it īpaši daudzo, dāsni izrotāto altāru) mākslinieciskās apdares augsti profesionālajām kvalitātēm. Bazilikai pieslejas kādreizējā dominikāņu klostera divstāvu mūra ēka, kurā savulaik bija izvietota arī klostera bibliotēka un skola.
          Aglonas tuvumā atrodas vairāki citi interesanti arheoloģiski un kultūrvēsturiski objekti, piemēram, Madalānu pilskalns, kā arī bijusī Aglonas vīriešu ģimnāzija un Jaunaglonas sieviešu ģimnāzija. Pēdējā par skolotājām kādreiz strādājušas no Austrijas un Bavārijas ataicinātas mūķenes.

 Aktualitātes
 Laika prognoze
 Ceļojumu iespaidi
 Informācija
 Rekomendācijas
 Mācību materiāli


uz augšu

Jūsu informācijas drošība | Autortiesības | Reklāmas ievietošana | Sadarbības iespējas
© SIA Pilsoņu Forums © Dizains: Agris Dzilna