Sākums tournet@tournet.lv
Svētdiena, 22. maijs Emīlija
 Ceļojumu mērķi
 Novadi / Pilsētas
 Apskatāmās vietas
 Piedāvājumi
 Konsultācijas
 Transports
 Naktsmītnes
 Projektu atbalsta

attēli | bibliogrāfija | kartes | teikas un apraksti

VARAKĻĀNI (WARKLAND)

          44 km uz rietumiem no Rēzeknes atrodas samērā tipiska Latgales mazpilsēta Varakļāni (pilsētas tiesības tai piešķirtas 1928. gadā). Kopš 1583. gada Varakļānu novads piederēja grāfu fon der Borhu dzimtai. Krass pozitīvs pavērsiens šīs apdzīvotās vietas likteņos iezīmējās 18. gs. pēdējā ceturksnī, kad uz Varakļāniem pārcēlās un vērienīgus celtniecības darbus te uzsāka Polijas lielkanclera dēls un Vidzemes ģenerālgubernatora grāfa Georga Brauna znots Mihails Jans fon der Borhs (1751 - 1811), kurš bija plaši pazīstams ar saviem izcilajiem panākumiem zinātnē un valstsvīra darbībā. Šis erudītais, garīgi izsmalcinātais poļu aristokrāts uzskatīja, ka "mākslai jābūt cēlai, jāveicina tikumi un vēlēšanās dzīvot noderīgu dzīvi". Vistuvākie viņam bija klasicisma ideāli, un tieši tos grāfs fon der Borhs tiecās realizēt, veidojot Varakļānu muižas dzīvojamo ēku kompleksu un parku (1783 - 1789). Savas radošās ieceres viņš īstenoja ar itāļu arhitekta un dārzu mākslinieka Vinčenco Macoti (Vinzenzo Mazotti, 1756 - 1798) palīdzību. Pēdējos gados pils no jauna atdzimst. Tajā ierīkots apskates vērts muzejs un redzami no jauna atklātie 18. gs. sienu gleznojumi, kas gaida restaurāciju.
           Uz neliela uzkalniņa pašā Varakļānu centrā paceļas miniatūrs "Panteons" - grāfu fon der Borhu dzimtas kapella (1814). Šāda tipa rotondas 19. gs. sākumā bija izplatītas visā Latgalē.
          Netālu no Varakļānu muižas atrodas vietējā katoļu draudzes baznīca (19. gs. vidus), kas iesvētīta "Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas godam" 1857. gadā. Šī respektablā historicisma stila dievnama celtniecību finansējis grāfs Karols fon der Borhs. Pēc zinātnieku nepārbaudītiem datiem, baznīcas marmora altāri darināti Itālijā.

Video

 Aktualitātes
 Laika prognoze
 Ceļojumu iespaidi
 Informācija
 Rekomendācijas
 Mācību materiāli


uz augšu

Jūsu informācijas drošība | Autortiesības | Reklāmas ievietošana | Sadarbības iespējas
© SIA Pilsoņu Forums © Dizains: Agris Dzilna