Sākums tournet@tournet.lv
Otrdiena, 7. decembris Antonija, Anta, Dzirkstīte
 Ceļojumu mērķi
 Novadi / Pilsētas
 Apskatāmās vietas
 Piedāvājumi
 Konsultācijas
 Transports
 Naktsmītnes
 Projektu atbalsta

attēli | bibliogrāfija | kartes | teikas un apraksti

GAUJIENA (ADSEL)

          Gaujiena (apdzīvota vieta apm. 40 km no Alūksnes Gaujas upes stāvkrastā) tūristus piesaista tiklab ar gleznainajiem Gaujas senlejas skatiem, kā arī ar interesantajiem, romantiskas auras apvītajiem kultūrvēsturiskajiem un arhitektūras pieminekļiem. Rakstos Gaujienas vārds pirmoreiz minēts jau 1111. gadā kādā Novgorodas hronikā, bet Latvijas vēstures avotos tas ienācis 13. gs. sākumā. 1224. gada zemju dalīšanā starp Rīgas bīskapu un Zobenbrāļu ordeni šo teritoriju ieguva ordenis, kas Gaujas senlejas kraujā no turpat upes krastos iegūtā dolomīta uzcēla Gaujienas pili. Līdz Alūksnes pils uzcelšanai 14. gs. vidū te rezidēja ordeņa komturs. Dokumenti liecina, ka pils bijusi labā stāvoklī vēl 17. gs. beigās, un dodoties ceļojumā uz Eiropu, tajā pārnakšņojis Krievijas cars Pēteris I. 1702. gadā, Ziemeļu kara laikā Gaujienas pili ieņēma un izpostīja krievu karaspēks. Šodien pils vietā redzamas konventa ēkas atliekas un neregulāras konfigurācijas aizsardzības mūri ar šaujamlūkām.
          18. gs. pils tuvumā sāka veidoties Gaujienas pilsmuižas ēku komplekss. Pievilcīgākā celtne tajā ir jaunā Gaujienas pils (19. gs. vidus), kura savulaik bijusi lepnākā no baronu fon Vulfu dzimtas pilīm. Ēkas kompozīcijā vērojama Baltijā 19. gs. sākumā populārās pallādiānisma arhitektūras vēlīna atblāzma. Pili apņem skaists brīva plānojuma parks (17, 5 ha) ar daudziem eksotiskiem stādījumiem.
          Parka teritorijā ir vēl viens tūristu iemīļots apskates objekts - izcilā latviešu komponista Jāzepa Vītola (1863 - 1948) memoriālā vasaras māja "Anniņas". Gaujienā komponists kopā ar dzīvesbiedri Anniju Vītolu pavadījis daudzas laimīgas, radošas iedvesmas svētītas vasaras (1922 - 1944).

 Aktualitātes
 Laika prognoze
 Ceļojumu iespaidi
 Informācija
 Rekomendācijas
 Mācību materiāli


uz augšu

Jūsu informācijas drošība | Autortiesības | Reklāmas ievietošana | Sadarbības iespējas
© SIA Pilsoņu Forums © Dizains: Agris Dzilna