Sākums tournet@tournet.lv
Svētdiena, 22. maijs Emīlija
 Ceļojumu mērķi
 Novadi / Pilsētas
 Apskatāmās vietas
 Piedāvājumi
 Konsultācijas
 Transports
 Naktsmītnes
 Projektu atbalsta

attēli | bibliogrāfija | kartes | teikas un apraksti

ĀRAIŠI (ARRASCH)

          Gaujas nacionālā parka teritorijā, dienvidu virzienā no Cēsīm atrodas Āraišu muzejparks. Tā apbūves kompleksā ar savu unikālo kultūrvēsturisko nozīmi visvairāk izceļas t.s. Āraišu ezerpils - 9. - 10. gs. latgaļu mītne uz Āraišu ezera salas. Ezerpili jau 1876. gadā atklāja grāfs Kārlis Georgs fon Zīverss, taču pilnībā apgūt un novērtēt šo Austrumeiropas mēroga objektu ļāva 20. gadsimta 60. un 70. gados izdarītie arheoloģiskie izrakumi. Tajos tika atsegtas un izpētītās ap 150 dzīvojamo, saimniecības un aizsardzības celtņu paliekas, kā arī bruģētais dambis, kas ezerpili savienoja ar krastu. Darba gaitā tika noskaidroti agrāk nezināmi senās celtniecības paņēmieni - t.s. jūgstūra savienojumi u.c. Celtnēs un kultūrslānī atrada apm. 3700 senlietu. Ezerpili iecerēts rekonstruēt, pilnīgi atjaunojot 9. - 10. gs. apbūvi.
          Netālu no ezerpils, Āraišu ezera rietumkrasta pussalā atrodas kastellas tipa ordeņa pils drupas. Āraišu pils pastāvējusi no 14. līdz 17. gs. un Ordeņa valsts laikā pildījusi reizē militāra un saimnieciska rakstura funkcijas.
          Apmeklējot muzejparku, ieteicams apskatīt arī Āraišu luterāņu baznīcu un mācītājmuižu. Baznīcai tagadējais izskats piešķirts 1791. - 1793. gadā, pārbūvējot daudz vecāku (13. - 14. gs.) dievnamu. Celtne labi ilustrē 18. gs. luterāņu sakrālajā arhitektūrā valdošo tendenci veidot maksimāli plašas zāles tipa draudzes telpas.
          Mācītājmuižas dzīvojamā māja celta 1783. gadā, bet saimniecības ēkas - 19. gs.
           Bagātajā Āraišu muzejparka kultūrvēsturisko objektu klāstā izceļas arī 19. gs. pirmajā pusē izveidotais Vāveru krogus ansamblis (Rīgas - Pleskavas ceļa kreisajā pusē, 81. km no Rīgas), Āraišu vējdzirnavas un dzirnavnieka māja (19. gs. vidus).

 Aktualitātes
 Laika prognoze
 Ceļojumu iespaidi
 Informācija
 Rekomendācijas
 Mācību materiāli


uz augšu

Jūsu informācijas drošība | Autortiesības | Reklāmas ievietošana | Sadarbības iespējas
© SIA Pilsoņu Forums © Dizains: Agris Dzilna