Sākums tournet@tournet.lv
Ceturtdiena, 30. jūnijs Tālivaldis, Mareks
 Ceļojumu mērķi
 Novadi / Pilsētas
 Apskatāmās vietas
 Piedāvājumi
 Konsultācijas
 Transports
 Naktsmītnes
 Projektu atbalsta

attēli | bibliogrāfija

           1. Brīvības piemineklis           

            Rīgas vēsturiskā centra apskati ieteicams sākt no latviešu tautas svētvietas - Brīvības pieminekļa. Šis izcilais mākslas darbs, kas veltīts latviešu tautas neatkarības cīņām un brīvības idejai, tapis laikā no 1931. gada līdz 1935. gadam par tautas savāktajiem līdzekļiem. Pieminekļa autori ir izcilais latviešu tēlnieks Kārlis Zāle (1888 - 1942) un arhitekts Ernests Štālbergs (1883 - 1958). Galveno, Brīvības tēlu, kas paceļas augstu virs dižākajiem Rīgas centra namiem un apkārtējo koku galotnēm, metālā izkalis zviedru tēlnieks Ragnars Mīrsmēdens (1889 - 1989), kā arī latviešu metālmākslinieki Jānis Zibens (1909 - 1967) un Arnolds Naika (dz. 1908). Pieminekli veido dzelzsbetona karkass, kas no ārpuses "ietērpts" akmenī - granītā un travertīnā. Granīts pieminekļa celtniecībai iegūts Somijas akmeņlauztuvēs, bet travertīns Luidži Bartolini lauztuvēs Tivoli (Itālijā).
Piemineklis sastāv no pamatplatformas un vērienīgas skulpturālas kompozīcijas vairākos apjomos. Pakāpienveidā paceļoties augšup, tie noslēdzas ar 19 m augstu obelisku un 9 m augstu Brīvības tēlu virs tā.
Brīvības pieminekļa trīspadsmit skulpturālās grupas un ciļņi sakārtoti četros stāvos. Terases uzejas abās pusēs izvietoti ciļņi (7 x 4,5 m): kreisajā pusē cilnis “Latvju strēlnieki”, bet labajā - “Latvju tauta - dziedātāja”. Apakšējā tēlu josla - četras 3,5 m augstas skulptūru grupas -  veltītas dzīves un tautas pamatspēkiem. Šie tēli saucas “Darbs”, “Tēvijas sargi”, “Māte - ģimenes sargātāja” un “Gara dzīves veidotāji”. Minētajā joslā izvietotie ciļņi (3,5 x 4,5 m) stāsta par 1905. gada revolūcijas un Latvijas atbrīvošanas cīņu notikumiem. Vidējās joslas galvenās figūras (5,5 - 6 m) pauž tautas ideālus un apliecina tās gatavību stāties pašas izaudzēto druvu sardzē (“Latvijas tēls”), saraut verdzības važas (“Važu rāvējs”), mosties cīņai pret naidīgām varām (“Lāčplēsis”) un, kad izšķirošais mirklis ir klāt, aicināt uz to arī jaunatni (“Vaidelotis”).
Pieminekli vainago Brīvības tēls - varā kaldināta sievietes statuja, kas augsti paceltās rokās tur trīs zelta zvaigznes - Latvijas kultūrvēsturisko novadu Vidzemes, Kurzemes un Latgales vienotības simbolu. Brīvības tēlā ietvertā pamatideja - augstākā vērtība tautai ir Latvijas teritoriālā kopība un brīvība.

 

 Aktualitātes
 Laika prognoze
 Ceļojumu iespaidi
 Informācija
 Rekomendācijas
 Mācību materiāli


uz augšu

Jūsu informācijas drošība | Autortiesības | Reklāmas ievietošana | Sadarbības iespējas
© SIA Pilsoņu Forums © Dizains: Agris Dzilna