Sākums tournet@tournet.lv
Svētdiena, 29. maijs Maksis, Raivis, Raivo
 Ceļojumu mērķi
 Novadi / Pilsētas
 Apskatāmās vietas
 Piedāvājumi
 Konsultācijas
 Transports
 Naktsmītnes
 Projektu atbalsta

attēli | bibliogrāfija

           Mārstaļu ielas apbūve           

          Uz dienvidiem no Vecpilsētas rajona, virzienā, kur kādreiz pletās Rīgas upes grīva, ved Mārstaļu iela - Šķūņu un Skārņu ielas turpinājums. Jau 13. - 15. gs. gar to rindojās rātskungu (Rigemundes, Maršalka u.c.) un bagātu tirgotāju sētas. 1330. gadā šeit ierīkoja rātes zirgu staļļus. Senākās pilsētbūvnieciskās apbūves kontekstā īpaši izceļas tirgotāja Johana Reiterna nams (1684 - 1688) Mārstaļu ielā 2. Tā ir iespaidīga trīsstāvu celtne, kuras jumta kore iet paralēli ielai. Nama fasādes piecasu kompozīciju vertikāli sadala lielā ordera joniskā kārtojuma pilastri un noslēdz plastiska dzega ar lēzenu frontonu centrā. Akmenkaļa Anša Šmīseļa darinātais ieejas portāls ar korintiskām kolonnām un nama pirmo īpašnieku attēliem šai holandiešu 17. gs. klasicisma ietekmē veidotajai celtnei piešķir barokālu plastiskumu. Reiterna nams vairākkārt (ap 1890. gadu, 1893. un 1907. - 1909. gadā) pārbūvēts, taču pēdējās restaurācijas laikā (1985 - 1990) rekonstruēts tā sākotnējais, barokālais plānojums, atjaunoti lielie logi, kā arī interjera 17. - 19. gs. apdare.
          Mārstaļu ielā 10 atrodas Reformātu baznīca - viens no nedaudzajiem Kalvina un Cvingla mācības sekotāju celtajiem dievnamiem Latvijā. Kaut arī samērā daudz reformātu Rīgā bija jau 16. gs., viņu pirmā draudze tika apstiprināta tikai 1721. gadā. Pēc sešiem gadiem tā ķērās pie savas baznīcas celtniecības, kuru pabeidza 1733. gadā. Būvmeistara Kristofa Meinerta (? - 1754) projektētais dievnams ir zāles tipa celtne ar barokālu torni. Tās fasādi, kura vērsta pret Mārstaļu ielu, rotā Brēmenē izgatavots smilšakmens portāls. Baznīcu skārušas divas lielākas pārbūves: 1805. gadā tās pirmajā stāvā tika ierīkota noliktava, bet pēckara gados dievnamu pielāgoja skaņuplašu fabrikas ierakstu studijas vajadzībām. Šobrīd celtne atkal pilda savas sakrālās funkcijas.
          Mārstaļu ielā 21 apskatāms vēl viens izcils baroka arhitektūras piemineklis - Dannenšterna nams. Lieltirgotājs Ernests Metsue fon Dannenšterns 1693. gadā iegādājās divus līdzās novietotus gruntsgabalus un pēc gada sāka grandiozas ēkas celtniecību, kura tika pabeigta 1696. gadā. Nama pēdējie apdares darbi (tos veica akmeņkalis un tēlnieks, cīrihietis Johans Bodemers) ievilkās līdz 1699. gadam. Zināms, ka pie celtnes apdares strādājis arī tēlnieks noStokholmas Dītrihs Valters. Stuka darbus nama iekštelpās izpildījis Jozefs Rigacio.
          Celtne sastāv no galvenā - ielas korpusa un diviem pagalma korpusiem. Ielas korpusa divi apakšējie stāvi paredzēti dzīvošanai, bet virs tiem izbūvētais starpstāvs izmantots kā preču noliktava. Korpusa bēniņos ierīkota piecstāvu noliktava ar daudzām lūkām un paceļamo ierīci. Tādējādi nams, kurā veiksmīgi apvienotas praktiskās un reprezentatīvās funkcijas, vienlīdz labi kalpojis gan Dannenšternam - tirgotājam, gan Dannenšternam - aristokrātam.
          Ar kaļķakmeni apšūto galvenā korpusa fasādi grezno lielā ordera pilastri korintiskā kārtojumā un divi simetriski rizalīti ar portāliem un lēzeniem frontoniem. Nama dzīvojamo apartamentu interjera apdare - meistarīgi kokgriezumi, stuka veidojumi un Delftas flīzītes – gaida rūpīgu restaurāciju.

 

 Aktualitātes
 Laika prognoze
 Ceļojumu iespaidi
 Informācija
 Rekomendācijas
 Mācību materiāli


uz augšu

Jūsu informācijas drošība | Autortiesības | Reklāmas ievietošana | Sadarbības iespējas
© SIA Pilsoņu Forums © Dizains: Agris Dzilna