Sākums tournet@tournet.lv
Svētdiena, 3. jūlijs Benita, Everita, Verita
 Ceļojumu mērķi
 Novadi / Pilsētas
 Apskatāmās vietas
 Piedāvājumi
 Konsultācijas
 Transports
 Naktsmītnes
 Projektu atbalsta

attēli | bibliogrāfija | kartes | teikas un apraksti

CESVAINE (SESSWEGEN)

          Gleznainā apvidū 18 km uz ziemeļiem no Madonas atrodas tiklab tūristu, kā mākslas mīļotāju iecienīta vieta - Cesvaine. Cesvaines pils Latvijā pelnīti iemantojusi historicisma arhitektūras šedevra reputāciju. Tā celta 19. gs. beigās pēc vācu arhitekta Hansa Grizebaha un Augusta Dinklāges projekta. Kaut gan Cesvaines īpašnieks Ādolfs fon Vulfs (miris 1904. gadā Vīnē) bieži uzturējies ārzemēs, pils celtniecībai līdzekļus viņš netika žēlojis.
          Lieliskā celtne veidota kā tipiska ārpilsētas pils. Tās būvķermenis sastāv no centrālā korpusa ar galvenajām ieejas kāpnēm un diviem uz priekšu izvirzītiem, pagalmu norobežojošiem sānu korpusiem. Dažādu izmēru un formas būvapjomu salikums kombinācijā ar iespaidīgo torni un stāvajiem jumtiem rada savdabīgu glezniecisku efektu, kas īpaši valdzina romantiski noskaņotus apmeklētājus. Gludi nopulētās granīta detaļas celtnes apdarē, krasi kontrastēdamas ar plēsto laukakmeņu raupjo virsmu, it kā simbolizē kultūras, sakoptības idejas triumfu.
          Pils interjerus grezno bagātīgs dekoratīvo gleznojumu, stuka veidojumu un kokgriezumu klāsts. Šajos mākslas darbos dominē medību tematika. Medību dieves Diānas un meža dzīvnieku atveidojums te mijas ar jūgendstila vijīgu augu un ziedu motīviem.
Romantiskas izjūtas Cesvaines apmeklētājos vēl vairāk kāpina uzturēšanās skaistajā pils parkā (33 ha) ar Rīgas arhibīskapijas 14. gs. pils drupām. Ansamblī teicami iekomponētas arī arhitektoniski izteiksmīgās muižas saimniecības ēkas - muižkunga dzīvojamā māja, zirgu stallis, klēts u.c.
          Cesvaines luterāņu baznīcu (1876 - 1879) projektējis arhitekts Pauls Marks Berči. Grandiozajā, no laukakmeņiem un ķieģeļiem būvētajā historicisma stila celtnē plaši pielietotas gotikas formas.

 Aktualitātes
 Laika prognoze
 Ceļojumu iespaidi
 Informācija
 Rekomendācijas
 Mācību materiāli


uz augšu

Jūsu informācijas drošība | Autortiesības | Reklāmas ievietošana | Sadarbības iespējas
© SIA Pilsoņu Forums © Dizains: Agris Dzilna