Sākums tournet@tournet.lv
Svētdiena, 29. maijs Maksis, Raivis, Raivo
 Ceļojumu mērķi
 Novadi / Pilsētas
 Apskatāmās vietas
 Piedāvājumi
 Konsultācijas
 Transports
 Naktsmītnes
 Projektu atbalsta

attēli | bibliogrāfija

           "Trīs brāļi"           

          Pret “dziedošajām jaunavām”, kā viduslaikos tika dēvētas Sv. Marijas Magdelēnas klostera iemītnieces, fasādes pavērsušas dzīvojamās ēkas Mazajā Pils ielā 17, 19 un 21, kuras kopš pērnā gadsimta vidus ir pazīstamas ar nosaukumu “Trīs brāļi”. Šī savdabīgā ēku trijotne ļauj ielūkoties pilsētas viduslaiku dzīvojamo namu būvvēsturē.
          Vecākā no “brāļiem” ir ēka Mazajā Pils ielā 17, kura Rīgas mantojumu grāmatā pieminēta  jau 1415. gadā. Tā paceļas virs šaura gruntsgabala, un šķiet it kā mazliet atkāpusies no ielas sarkanās līnijas. Nama gotiskā portāla priekšā novietoti akmens soli ar piedurvju akmeņiem, kuros iekaltās īpašuma zīmes kalpojušas par mājas adresi. Celtnes fasāde pērnā gadsimta 50. gados rekonstruēta samērā brīvi, tāpēc spriest par tās agrīno, resp., 16. gs. beigu vai 17. gs. sākuma eksterjeru ir pagrūti. Turpretī iekštelpu pamatkodols - plašā un augstā halle - no ēkas tapšanas laika saglabājas nemainīgs. Halles dienvidrietumu stūrī atrodas pavards ar apvalkdūmeni. Šajā, galvenajā, telpā savulaik norisinājās visas saimes dzīve – kā saimnieki, tā arī kalpi te strādāja, ieturēja maltīti, atpūtās, pieņēma viesus un svinēja svētkus. Zem halles plešas plašs velvēts pagrabs. Ēkas bēniņi, kas izmantoti kā preču noliktava, sadalīti vairākos stāvos. Preces tajos nogādātas par griestos ierīkotu lūku ar paceļamās ierīces palīdzību. Līdzīga lūka ir arī halles grīdā, pa kuru preces varēja pārvietot uz pagrabu.
          Piebūve ar kambariem pagalma pusē uzcelta pēc 1714. gada, kad māju nopircis un te maiznīcu ierīkojis beķeris Johans Sarnavs. Tad arī uzbūvētas iekšējās barokālās kāpnes, kuras vēl šodien ved uz piebūves otrā stāva telpām.
          Ēka Mazajā Pils ielā 19 (tās gruntsgabals dokumentos pirmoreiz minēts 1403. gadā, kad te atradusies Sv. Jēkaba baznīcas ķestera māja) savu tagadējo eksterjeru ieguvusi 1646. gadā. Tās manierisma stila zelminis veidots holandiešu arhitektūras ietekmē. Nama apakšstāvā, tāpat kā kaimiņu ēkā, atrodas halle ar pavardu, taču tās griesti ir stipri zemāki, jo otrā stāva līmenī iekārtotas plašas dzīvojamās un reprezentācijas telpas (par to liecina lielie logi). Trešais, augšējais pusstāvs, domājams, kalpojis par noliktavu.
          Visbeidzot, dzīvojamā ēka Mazajā Pils ielā 21 attiecas uz vēl vēlāku apbūves periodu - 18. gs. Ļoti šaurajai ēkai ir trīs stāvi, kurus savieno ērtas vītņu kāpnes. Nams paredzēts vienīgi dzīvošanai.

 

 Aktualitātes
 Laika prognoze
 Ceļojumu iespaidi
 Informācija
 Rekomendācijas
 Mācību materiāli


uz augšu

Jūsu informācijas drošība | Autortiesības | Reklāmas ievietošana | Sadarbības iespējas
© SIA Pilsoņu Forums © Dizains: Agris Dzilna