Sākums tournet@tournet.lv
Ceturtdiena, 30. jūnijs Tālivaldis, Mareks
 Ceļojumu mērķi
 Novadi / Pilsētas
 Apskatāmās vietas
 Piedāvājumi
 Konsultācijas
 Transports
 Naktsmītnes
 Projektu atbalsta

attēli | bibliogrāfija

           Pils laukums           

          18. gs. ap Rīgas pili, kas  tolaik veica krievu ģenerālgubernatora rezidences funkcijas, sāka veidot jaunu Pils laukumu. Tam vajadzēja simbolizēt Krievijas impērijas varenību. Vispirms nojauca starp pilsētu un pili izveidojušos civilo koka apbūvi un ap atbrīvoto laukumu uzcēla vairākas sabiedriskas celtnes. Viena no tām bija katoļu draudzei paredzētā Sāpju Dievmātes baznīca (Pils ielā 5) - mūra celtne, kura tapa 1784. - 1785. gadā tikai nedaudz vecāka, 1761. gadā celta koka dievnama vietā. Jaunā baznīca bija moderna klasicisma stila celtne. No tagadējās Sāpju Dievmātes baznīcas (tā savu izskatu ieguva ap 1859. gadu, pēc arhitekta Johana Daniela Felsko (1813 - 1902) projektētās pārbūves) toreizējais dievnams atšķīrās ar to, ka celtnes kora telpa (ar torni virs tās!) bija pavērsta pret Pils laukumu. Kopš tā laika koris ar altāri atrodas baznīcas dienvidrietumu galā, bet celtnes ieeja, kura no sāniem pārcelta uz ziemeļaustrumu pusi, novietota zem torņa (pēc pārbūves tas ieguvis historicisma stilam tipiskas formas).
          Starp baznīcu un pili (Pils ielā 5) 18. gs. otrajā pusē "iespraukusies" pastorāta ēka ar mansarda jumtu. Apkārtējās privātmājas, galvenokārt bagāto Rīgas tirgotāju īpašums, celtas pēc populārā arhitekta Kristofa Hāberlanda projektiem. Krāšņākās no tām ir Fegezaka nams Anglikāņu ielā 5 (tagad šo ēku izmanto Latvijas Nacionālā bibliotēka), Trompovska māja Pils ielā 6 (1790), kā arī nami Mazajā Pils ielā 1 un 3 (1788). Šo celtņu kompozīcijā un arhitektoniskajās detaļās jūtams spēcīgs Drēzdenes klasicisma iespaids.
          Pils laukumā 4 atrodas kādreizējā Pēterburgas viesnīca (1783 - 1787). 1852. gadā šī klasicisma stila ēka pārbūvēta, paplašinot jumta izbūves vidējo daļu.
          Gandrīz vienlaicīgi ar Pēterburgas viesnīcu, proti, 1785. - 1787. gadā, tapusi Ķeizariskā liceja ēka (Pils laukumā 2), kuru projektējis būvmeistars Matiass Šonss. 1851. gadā, realizējot arhitekta Roberta Pflūga ieceri, celtne paaugstināta par vienu (trešo) stāvu, kā arī ieguvusi modernu historicisma stila fasādi. Pēc 1804. gada liceju reorganizēja par guberņas ģimnāziju.


 

 Aktualitātes
 Laika prognoze
 Ceļojumu iespaidi
 Informācija
 Rekomendācijas
 Mācību materiāli


uz augšu

Jūsu informācijas drošība | Autortiesības | Reklāmas ievietošana | Sadarbības iespējas
© SIA Pilsoņu Forums © Dizains: Agris Dzilna