Sākums tournet@tournet.lv
Ceturtdiena, 30. jūnijs Tālivaldis, Mareks
 Ceļojumu mērķi
 Novadi / Pilsētas
 Apskatāmās vietas
 Piedāvājumi
 Konsultācijas
 Transports
 Naktsmītnes
 Projektu atbalsta

attēli | bibliogrāfija | kartes | teikas un apraksti

SMILTENE (SMILTEN)

          Smiltene ir sena Vidzemes pilsēta Gaujas pietekas Abula krastos (47 km uz dienvidiem no Valkas). Senatnē tā ietilpusi apgabalā, kuru pārvaldījis slavenais virsaitis Tālivaldis. Rakstos Smiltenes vārds pirmoreiz parādījies 1359. gadā. Sākot no šī laika, pilsētas vēsture "ierakstīta" vairākās senceltnēs, kuras apskatāmas vēl šodien. Nozīmīgākā no tām ir Rīgas arhibīskapijas Smiltenes pils (14. gs. ?) vietējā muižas kalnā Abula labajā krastā. Iepazīstoties ar pils drupām, var secināt, ka tā bijusi labi nocietināta kastellas tipa celtne ar dienvidu pusē novietotiem galvenajiem vārtiem un kvadrātveida torni ziemeļu stūrī.
          Smiltenes pilsētas vēsturiskais liktenis veidojies samērā nelabvēlīgi. Senākās ziņas par to iesniedzas jau 14. gs., un Smiltene līdz ar citām 20 pilsētiņām minēta arī 1427. gadā sastādītajā ordeņa laiku Latvijas teritorijas pilsētu sarakstā. Taču pēc trim gadsimtiem Smilteni no zemes virsas noslaucīja Ziemeļu karš. Jaunai dzīvei pilsētiņa sāka mosties 18. gs. beigās, bet īsti uzplauka tikai pēc 1911. gada, kad atklāja šaursliežu dzelzceļa līniju Smiltene - Valmiera - Ainaži. Pilsētas tiesības Smiltene ieguva 1920. gadā.
          Ievērības cienīgs apskates objekts ir arī Smiltenes luterāņu baznīca, kura tagadējo eksterjeru ieguvusi 1857. - 1859. gadā, pārbūvējot vecāku dievnamu. Baznīcas rekonstrukcijas darbus vadījis populārais lībiešu izcelsmes būvmeistars Mārcis Podiņš (1799 - 1859). Laikā no 1745. gada līdz 1771. gadam Smiltenes draudzē strādājis latviešu vārdnīcas autors, vēlākais Vidzemes ģenerālsuperintendants Jēkabs Lange (1711 - 1772), kas apglabāts Smiltenes Vecajos kapos.

 Aktualitātes
 Laika prognoze
 Ceļojumu iespaidi
 Informācija
 Rekomendācijas
 Mācību materiāli


uz augšu

Jūsu informācijas drošība | Autortiesības | Reklāmas ievietošana | Sadarbības iespējas
© SIA Pilsoņu Forums © Dizains: Agris Dzilna