Sākums tournet@tournet.lv
Svētdiena, 22. maijs Emīlija
 Ceļojumu mērķi
 Novadi / Pilsētas
 Apskatāmās vietas
 Piedāvājumi
 Konsultācijas
 Transports
 Naktsmītnes
 Projektu atbalsta

attēli | bibliogrāfija | kartes | teikas un apraksti

MEŽOTNE (MESOTHEN)

          Mežotne ir sena un slavena apdzīvota vieta 10 km uz rietumiem no Bauskas. Tā sākusi veidoties Lielupes kreisajā krastā - tur, kur upi šķērsojis Žemaitijas - Mežotnes - Rīgas ceļš un kur vēl šodien paceļas Mežotnes pilskalns un Vīnakalns. Jau 1. gt. beigās starp abiem kalniem atradusies senpilsēta.
           Stāvais Mežotnes pilskalns ir lielākais pilskalns Austrumzemgalē. 9. - 13. gs. tas bijis Upmales novada centrs. Stipri nocietināto pilskalnu sargājuši augsti vaļņi un aizsarggrāvji. 30. un 40. gadu arheoloģiskajos izrakumos te konstatētas 14 celtnes un iegūtas 3604 senlietas.
          Rakstītie avoti vēsta, ka 1220. gadā Mežotnes pili aplenkuši krusta karotāji. Dodoties uzbrukumā, viņi pielietojuši akmeņu un uguns podu metamās ierīces, kā arī citu tālaika Latvijā vēl nepazīstamu kara tehniku. Kaujas laikā nogāzies paraktais pils valnis, un mežotniešiem nācies pamest nocietinājumus. Krustneši pili izlaupījuši un nodedzinājuši, taču zemgaļi to atkal atjaunojuši un vēl vairākus gadu desmitus (līdz 1272. gadam) izmantojuši kā vienu no galvenajiem atbalsta punktiem izmisīgajā cīņā par neatkarību.
          Pretējā Lielupes krastā, skaista ainavu parka vidū paceļas ap 1800. gadu celtā Mežotnes pils. Tās rašanās vēsture ir šāda: pēc Kurzemes hercogistes pievienošanas Krievijai Katrīna II Mežotnes muižu (bijušo hercoga īpašumu) uzdāvināja cara bērnu audzinātājai Šarlotei fon Līvenai, kas Mežotnē uzsāka vērienīgus celtniecības darbus. Pils projektu jaunā muižas īpašniece pasūtīja, domājams, pašam galma arhitektam Džakomo Kvarengi (Giacomo Quarenghi; 1744 - 1817), bet būvdarbu vadību uzticēja būvmeistaram Johanam Georgam Berlicam (1753 - 1837). Viņu kopdarba rezultātā Mežotne ieguva īstu arhitektūras šedevru, kurā iedzīvināta autoru aizraušanās ar tolaik populāro Palladio stilu. Trīsstāvu celtnes eksterjera kompozīcijā īpaši izcelta galvenā ieeja ar joniskām kolonnām grezno portiku un sānu rizalīti, kuru logailās "iestrādāts" Palladio motīvs.
            Pils apakšstāvā bija izvietotas saimniecības telpas, augšējā pusstāvā - guļamtelpas, bet galvenajā stāvā ap centrālo (kupola) jeb t.s. itāļu zāli sagrupētas pārējās reprezentācijas, kā arī atpūtas telpas. Krāšņā pils interjera apdare (dekoratīvie gleznojumi un veidojumi stukā) atjaunota 70. gados.

 Aktualitātes
 Laika prognoze
 Ceļojumu iespaidi
 Informācija
 Rekomendācijas
 Mācību materiāli


uz augšu

Jūsu informācijas drošība | Autortiesības | Reklāmas ievietošana | Sadarbības iespējas
© SIA Pilsoņu Forums © Dizains: Agris Dzilna