Sākums tournet@tournet.lv
Ceturtdiena, 30. jūnijs Tālivaldis, Mareks
 Ceļojumu mērķi
 Piedāvājumi
 Konsultācijas
 Transports
 Naktsmītnes
 Projektu atbalsta

      Hortus Petrinus Lustē      

          Vai ziemeļiem ir raksturīgs kāds īpašs miers? Sava veida “Baltijas melanholija”, kas ietekmē šajos krastos dzīvojošos iemītniekus un ceļotājus, kas uzdrīkstas spert kāju šai zemē? Ja nav, kādēļ Ž. L. Ležē [Jean Laurent Legeay], Meklemburgas (Mecklemburg) galma un vēlāk Prūsijas arhitekts, sāka pastāvīgi skicēt drupas un mauzolejus 18. gadsimtā?
          Pomerāņu mākslinieki, Kerstings [Kersting] un Frīdrihs [Friedrich], pārvērta ziemeļu zemes un to nebeidzamās naktis klusuma un vienatnes simbolā. Šo tradīciju turpināja gleznotājs Desprez, Gustava III scenogrāfs, kas uzzīmēja daudz tumšu kapeņu un nemieru iedvesošu kapa pieminekļu laikā, kad bija Zviedrijā.
          Tuvojoties Kurzemes krastiem, iespējams, šī melanholijas sērga skāra hercogu, iezīmējot Kurzemes Pētera neoklasicisma gadus ar Piranese iezīmēm. Būdams vientuļš un pārmērīgi jūtīgs, šis mizantropiskais valdnieks ministru sabiedrības vietā priekšroku deva statujām, ko viņš atveda sev līdzi no Itālijas.
          Ja laiks nebūtu bijis tik nežēlīgs attiecībā uz šīs villas drupām Frīdrihslustē [Friedrichlust], ko vēlāk pārdēvēja par Lusti, būtu joprojām iespējams redzēt parka stūrī dažas Pētera aizmirstas lietas, kad viņš devās trimdā. Pēc tam, kad viņš bija atteicies no troņa, viņš ļāva izpausties savam romantiskajam temperamentam Bohēmijas un Silēzijas pilīs, kur viņš nomira kādā ziemas dienā 1800. gadā.
          Esmu veltīgi meklējis parka krūmājos gravētu kapakmeni, ko abats Delils [Delille] varēja būt veltījis viņam:

„Ici vécut un prince par les humains déēus,

L’art et les antiques lui furent un ermitage:

Ne escorte figée, obelisques et statues

L’accompagnčrent ne songe dans son dernier voyage.”

 Aktualitātes
 Laika prognoze
 Ceļojumu iespaidi
 Informācija
 Rekomendācijas
 Mācību materiāli


uz augšu

Jūsu informācijas drošība | Autortiesības | Reklāmas ievietošana | Sadarbības iespējas
© SIA Pilsoņu Forums © Dizains: Agris Dzilna