Sākums tournet@tournet.lv
Svētdiena, 22. maijs Emīlija
 Ceļojumu mērķi
 Novadi / Pilsētas
 Apskatāmās vietas
 Piedāvājumi
 Konsultācijas
 Transports
 Naktsmītnes
 Projektu atbalsta

attēli | bibliogrāfija | kartes | teikas un apraksti

JAUNPILS (NEUENBURG)

          Jaunpils ir sena apdzīvota vieta Austrumkurzemes augstienes austrumu daļā pie Karātavu upītes (28 km uz dienvidiem no Tukuma). Tā izveidojusies ap 1301. gadu celtās ordeņa pils tuvumā. Pils atrodas uz pussalas, kuru no trijām pusēm apņem dzirnavu dīķa ūdeņi. Sākotnēji šo nelielo, neregulāra plānojuma kastellas tipa pili veidoja divi dzīvojamie korpusi un divi apkārtmūri, kas ierobežoja nelielu iekšējo pagalmu. 15. gs. beigās pilij piebūvēja apaļo torni. Šī celtne līdz 16. gs. vidum kalpoja par mītni, kur savas vecumdienas bezrūpībā pavadīja bijušie komturi. 1576. gadā, pēc Ordeņa valsts sabrukuma pili savā īpašumā ieguva fon der Reku dzimta (pēdējais Dobeles komturs bija Matiass fon der Reke). Jaunie saimnieki pili pārbūvēja un paplašināja, pievienojot esošajiem korpusiem trešo stāvu, bet ziemeļaustrumu aizsargsienai no ārpuses piebūvēja jaunu korpusu. Pārveidoja arī iekšējo pagalmu, uzbūvējot manierisma stila galeriju ar druknām mūra kolonnām pirmajā stāvā. Pils interjeri šajā laikā bija rotāti ar gleznojumiem un stuka veidojumiem, taču tie aizgāja bojā 1905. gadā ugunsgrēka laikā.
          Jaunais pils saimnieks 16. gs. pēdējā ceturksnī vietējās draudzes vajadzībām uzcēla Jaunpils baznīcu. Celtne pieskaitāma to manierisma laikmeta baznīcu grupai, kurās no klasiskā mantojuma pārņemtie motīvi (pusloka arkas ) savienoti ar gotiskā stila tradīcijām (kompozicionālo trīsdalījumu, formu slaidumu utt.). Baznīcas manierisma stila iekārta (altāris un kancele) darināta 1648. gadā. Iespējams, ka šo darbu autors ir no Brēmenes ieceļojušais koktēlnieks Francis Hopenštets.
           Jaunpilī dzīvojusi Baltijas vācu rakstniece Elizabete (Elīza) Šarlote fon der Reke (1754 - 1833), pēdējās Kurzemes hercogienes Dorotejas māsa un grāfa Johana Frīdriha Mēdema meita.

 Aktualitātes
 Laika prognoze
 Ceļojumu iespaidi
 Informācija
 Rekomendācijas
 Mācību materiāli


uz augšu

Jūsu informācijas drošība | Autortiesības | Reklāmas ievietošana | Sadarbības iespējas
© SIA Pilsoņu Forums © Dizains: Agris Dzilna